Scania-boom i Syrien
Scania är på väg mot sitt bästa år hittills i Syrien med 100 levererade fordon under årets första åtta månader. Bakom lastbilsboomen ligger, förutom ökad godstrafik till Saudiarabien och länderna runt Gulfen, nu också FN:s transporter från de syriska hamnarna i Latakia och Tartous till och från Irak.
Det är den privata sektorn i landet som expanderar – samtliga 100 lastbilar Scania hittills sålt i år har gått till privatkunder.
Den biltyp som hittills svarat för försäljningsökningen i år är dragbilar för fjärrtrafik.
Scanias marknadsandel var vid halvårsskiftet 25 procent.
Scanias distributör i Syrien – Saad – kommer inom ett år att inviga ett nytt Scaniacenter i landet. Den nya anläggningen med administration och försäljning samt verkstäder och reservdelslager ligger längs motorvägen mellan Damaskus och Aleppo. Först klar blir verkstadsdelen.
De första Scania-bilarna till Syrien skeppades dit redan 1952 och sedan dess har Scania levererat 3 600 lastbilar. Hittills är 1982 Scanias mest framgångsrika år i exportstatistiken med drygt 100 lastbilar. Mycket talar nu för att 2002 kommer att bli ett nytt rekordår för Scania i Syrien.