Specifikace řady R
Optimalizováno pro vaše podnikání
Navrženo na míru
Scania řada R je navržena pro dálkovou přepravu a k dispozici je se širokou paletou motorů o výkonu od 280 do 770 koní. Díky nejnovějšímu pohonnému řetězci Scania Super mohou dopravci dosáhnout až o 8 % nižší spotřeby paliva při zachování vysokého výkonu, provozuschopnosti a souladu s emisními předpisy.
Prozkoumejte kompletní technické specifikace řady Scania R - včetně motorů, převodovek, elektrických pohonných řetězců a konfigurací náprav.
Pohonné řetězce nabízené pro vozidla Scania řady R
Elektrický pohon (2–6stupňová převodovka)
Elektrické motory s dvoj-, čtyř- nebo šestirychlostní převodovkou a stálým výkonem od 210 kW (290 k) do 450 kW (600 k). Scania nabízí možnost e-PTO, které výrobcům nástaveb umožňuje přizpůsobit řešení pohonu pomocných zařízení podle typu nástavby vozidla. Výrobce nástavby může doporučit řešení, které nejlépe vyhoví konkrétnímu externímu systému, aby dosáhl co nejefektivnějšího odběru energie z baterie.
11litrový motor Super
11litrový motor Scania Super dosahuje až o 7 % nižší spotřeby paliva oproti předchozímu 9litrovému motoru Scania a nabízí mimořádnou efektivitu, rychlou odezvu a vysokou provozuschopnost. Jeho kompaktní a lehké pětiválcové provedení sdílí 85 % své architektury s oceňovaným 13litrovým motorem Super, což znamená robustnost a pokročilou modularitu.
Pětiválcové motory Super o objemu 11 litrů jsou k dispozici s výkonem 350, 390 a 430 koní.
13litrový motor Super
Motor Scania Super o objemu 13 litrů nabízí o 8 % nižší spotřebu paliva než jeho předchůdce. Přitom má vyšší výkon a vyniká robustností a odolností. Zajišťuje tak vynikající provozuschopnost a provozní výkon a navíc je připraven splnit i ty nejpřísnější emisní normy, a to jak dnes, tak v budoucnu.
Naše šestiválcové motory Super o objemu 13 litrů mají výkonové varianty 420, 460, 500 a 560 koní.
9litrový motor
Náš 9litrový motor je k dispozici s výkonem 280, 320, 340 a 360 k podle zvoleného typu paliva. Oproti 13litrovému motoru je výrazně lehčí, což vám umožní získat více užitečného zatížení bez kompromisů ve výkonu.
16litrový motor
Naše osmiválcové motory splňující normu Euro 6 mohou běžet až na 100% HVO. Nejnovější vylepšení navíc dále snižují spotřebu paliva, aniž by to bylo na úkor výkonu. A v této oblasti se neustále zlepšujeme. Legendární motory Scania V8 jsou k dispozici s výkonem 590, 660 a 770 koní.
Účinnost a výkon motoru Scania
Motory Scania jsou konstruovány tak, aby měly maximální účinnost, tedy co nejvyšší výkon při co nejnižší spotřebě paliva. Pohonné jednotky Scania Super o objemu 11 a 13 litrů přináší vylepšenou tepelnou účinnost a snižují spotřebu paliva až o 8 % ve srovnání s předchozími generacemi. Toho je dosaženo díky pokročilému řešení motoru a systému Scania Twin-SCR, který optimalizuje řízení emisí při zachování vysokého výkonu motoru a provozuschopnosti. Výsledkem jsou nižší provozní náklady a emise škodlivin.
Špičkové řízení emisí
Systém Scania Twin-SCR s dvojitým dávkováním AdBlue zajišťuje v celé řadě provozů velice nízké emise škodlivých výfukových plynů. Je připraven plnit i ty nejnáročnější emisní předpisy, současné i budoucí.
Ještě vyšší výkon
Motor přináší dvojici vačkových hřídelí, které zlepšují průběh sání i výfuku a poskytují bezkonkurenční výkon. U nových motorů se podařilo významně vylepšit výkon spalování, mazání, chlazení a účinnost turbodmychadla. 13litrový šestiválec Scania Super zároveň přináší přelomovou úroveň tepelné účinnosti.
Výkonné brzdění motorem
Díky volitelné motorové brzdě nabízí motor Scania Super o objemu 13 litrů vysoce účinné pomocné brzdění o výkonu až 350 kW. To zajišťuje plynulejší a bezpečnější jízdu v náročném terénu.
Specifikace pohonného řetězce
Scania dodává širokou řadu motorů, které umí spalovat naftu či alternativní paliva, takže je snadné najít optimální variantu pro váš provoz. Motory Scania Super o objemu 11 a 13 litrů přinášejí novou úroveň výkonu až 560 k a zároveň snižují spotřebu paliva až o 8 %. Přispívají tím ke snížení provozních nákladů při zachování vysokého výkonu a spolehlivosti v dálkové přepravě.
- Elektrický
- Euro 6
- Euro 5
Výkon pohonu (stálý) | Výkon rekuperace (špičkový) | Převodovka (počet rychlostí) | Instalovaná kapacita baterie (kWh) | Nabíjecí výkon (max. kW) | Možnosti PTO (Typ *) |
|---|---|---|---|---|---|
| 210 kW | 294 kW | 2 | 356/445/535/624 | 375/750 | EL/EM/EC |
| 240 kW | 294 kW | 2 | 356/445/535/624 | 375/750 | EL/EM/EC |
| 270 kW | 410 kW | 4 | 356/445/535/624 | 375/750 | EL/EM/EC |
| 300 kW | 410 kW | 4 | 356/445/535/624 | 375/750 | EL/EM/EC |
| 330 kW | 410 kW | 4 | 356/445/535/624 | 375/750 | EL/EM/EC |
| 360 kW | 480 kW | 4 | 356/445/535/624 | 375/750 | EL/EM/EC |
| 400 kW | 480 kW | 4 | 356/445/535/624 | 375/750 | EL/EM/EC |
| 400 kW | 600 kW | 6 | 445/535 | 375 | EL/EM/EG |
| 450 kW | 600 kW | 6 | 445/535 | 375 | EL/EM/EG |
*EL elektrický PTO DC 650V
EM elektromechanický 60 kW
EC/EG mechanický (různé možnosti)
| Výkon | Točivý moment | Palivo | Emisní technologie | PTO motoru |
|---|---|---|---|---|
| 770 k | 3700 Nm | Nafta/HVO | Selektivní katalytická redukce (SCR) | 800 Nm |
| 660 k | 3300 Nm | Nafta/HVO | Selektivní katalytická redukce (SCR) | 800 Nm |
| 590 k | 3050 Nm | Nafta/HVO/bionafta | Selektivní katalytická redukce (SCR) | 800 Nm |
| Výkon | Točivý moment | Palivo | Technologie řízení emisí | PTO motoru |
|---|---|---|---|---|
| 560 k | 2800 Nm | Nafta/HVO | Twin SCR | Až 1000 Nm |
| 500 k | 2650 Nm | Nafta/HVO/FAME | Twin SCR | Až 1000 Nm |
| 460 k | 2500 Nm | Nafta/HVO/FAME | Twin SCR | Až 1000 Nm |
| 420 k | 2300 Nm | Nafta/HVO | Twin SCR | Až 1000 Nm |
| Výkon | Točivý moment | Palivo | Emisní technologie | PTO motoru |
|---|---|---|---|---|
| 430 k | 2200 Nm | Nafta/HVO/FAME | Twin SCR | Až 1000 Nm |
| 390 k | 2000 Nm | Nafta/HVO/FAME | Twin SCR | Až 1000 Nm |
| 350 k | 1800 Nm | Nafta/HVO | Twin SCR | Až 1000 Nm |
| Výkon | Točivý moment | Palivo | Technologie řízení emisí | PTO motoru |
|---|---|---|---|---|
| 410 k | 2000 Nm | Plyn | Recirkulace výfukových plynů (EGR) | 600 Nm |
| Výkon | Točivý moment | Palivo | Technologie řízení emisí | PTO motoru |
|---|---|---|---|---|
| 360 k | 1700 Nm | Nafta/HVO/bionafta | Selektivní katalytická redukce (SCR) | 600 Nm |
| 340 k | 1600 Nm | Plyn | Recirkulace výfukových plynů (EGR) | 600 Nm |
| 320 k | 1600 Nm | Nafta/HVO/bionafta | Selektivní katalytická redukce (SCR) | 600 Nm |
| 280 k | 1400 Nm | Nafta/HVO | Selektivní katalytická redukce (SCR) | 600 Nm |
| 280 k | 1350 Nm | Plyn | Recirkulace výfukových plynů (EGR) | 600 Nm |
V případě zájmu o vozidla s motory splňujícími emisní normu Euro 5, kontaktujte prosím prodejce speciálních vozidel.
Převodovky pro Scanii řady R
Naši komplexní nabídku převodovek lze přizpůsobit všem druhům přepravních operací tak, aby vždy dokázaly přenést plný rozsah výkonu pohonného řetězce Scania. Převodovky Scania nabízejí lepší jízdní vlastnosti a lze je vybavit vysoce výkonným retardérem Scania.
Převodovky Scania G25, G33 a G38 jsou nejvyšším oborovým měřítkem výkonu převodovek a navíc jsou nyní odolnější. Celá řada je tak skvělou volbou pro udržitelný a úsporný provoz.
- Převodovky G25, G33 a G38
Převodovky se systémem Scania Opticruise jsou k dispozici ve třech výkonnostních stupních G25, G33 a G38. Všechny řadí rychleji, přesněji a komfortněji a samy o sobě dokáží snížit spotřebu paliva o jedno procento.
Plně automatické ovládání spojky systémem Opticruise umožňuje přesné manévrování a plynulejší řazení. Převodovky ale nabízí i širší a efektivnější 14stupňový rozsah převodů a nové technologie, jako je variabilní objem oleje a funkce rozstřiku oleje, které zlepšují mazání a snižují vnitřní ztráty.
Nová generace převodovek přináší rovněž nové kompaktní konstrukční řešení a lehkou skříň z litého hliníku. Výsledkem je výrazné snížení hlučnosti a hmotnosti až o 75 kg. Díky prodlouženému intervalu výměny oleje navíc nabízí lepší provozuschopnost a méně odstávek kvůli údržbě. To vše pro optimalizaci celkové ekonomiky provozu.
Ovladatelnost
Lepší jízdní vlastnosti jsou dosaženy díky širšímu rozsahu převodových poměrů, včetně super plazivého převodu a rychloběhu, který odpovídá filozofii nízkých otáček motorů Scania.
Couvání
Místo zpětného převodu se pro couvání používá planetová převodovka. Toto řešení poskytuje osm převodů pro couvání rychlostí až 30 km/h. (To je užitečné například pro sklápěče, které potřebují couvat na dlouhé vzdálenosti.)
Retardér
Retardér u modelu G33 byl také aktualizován a vylepšen a nyní je schopen poskytovat točivý moment 4700 Nm při otáčkách spojovací hřídele pod 600 ot./min.
PTO
Společně s převodovkami Scania G25, G33 a G38 představujeme nový program PTO s devíti různými úrovněmi výkonu. Vyšší točivý moment a převodový poměr zlepšují celkový výkon instalované nástavby. Vyšší převodový poměr také snižuje hladinu hluku a spotřebu paliva – motor totiž běží v nízkých otáčkách.
Nová převodovka Scania G33 je k dispozici pro všechny motory V8 až do 660 k, stejně jako pro vysokovýkonné 13litrové motory s výkonem až 560 k.
Zadní nápravy a možnosti rozvodovek
Společnost Scania nabízí široké spektrum hnacích náprav s jednoduchou redukcí. K dispozici je také kolová redukce ve dvou provedeních. Robustní a lehká náprava R756 přináší rychlejší a efektivnější řazení, stanovuje nový standard výkonu a pomáhá zvýšit efektivitu pohonného ústrojí Scania Super.
Jednoduchá náprava s jednoduchou redukcí
Naše rozvodovky pro nápravy s jednou redukcí vynikají jednoduchou konstrukcí a vysokou účinností. Zvládají celkovou hmotnost soupravy až do 78 tun a nabízejí širokou nabídkou převodových poměrů od 1,95 do 5,57.
Jednoduchá náprava s kolovou redukcí
Jednoduché nápravy s kolovými redukcemi se uplatní v provozech, kde je důležitá schopnost rozjezdu, velká světlá výška a vysoká celková hmotnost soupravy. Zvládají celkovou hmotnost soupravy až do 80 tun s převodovými poměry od 3,80 do 7,18.
Tandemová náprava s jednoduchou redukcí
Tandemová náprava s jednoduchou redukcí je určena pro provozy, kde je požadována trakce spolu s optimální spotřebou paliva. Tandemová rozvodovka RB662 zvládá celkovou hmotnost soupravy až do 80 tun s převodovými poměry od 2,92 do 4,88.
Tandemová náprava s kolovou redukcí
Naše tandemové nápravy s kolovou redukcí jsou robustní, odolné a nabízí skvělé rozjezdy i velkou světlou výšku. Zvládají extrémně vysoké celkové hmotnosti soupravy až do 210 tun s převodovými poměry od 3,52 do 7,63.
Širší převodový poměr
R756 nabízí širší převodový poměr od 1,95 do 4,11 a je vyrobena tak, aby zvládla širokou škálu aplikací, včetně těch, kde je vyžadována celková hmotnost soupravy 53 tun.
Bezkonkurenční provozuschopnost
R756 je navržena tak, aby umožňovala prodloužené intervaly výměny oleje a prodlouženou životnost komponent.
Konfigurace náprav
Přední, zadní, pevná a řízená vlečená náprava – společnost Scania dokáže vyhovět všem provozním požadavkům. Řada R je k dispozici se širokou škálou konfigurací podvozků v různých výškách.
4x2
Výška podvozku
Extra snížená, snížená, normální, vysoká
4×4
Výška podvozku
Vysoká
6×2
Výška podvozku
Normální
6×2/2
Výška podvozku
Normální
6×2 tlačená
6×2/4
Výška podvozku
Normální, nízká
6×2 dvě řiditelné
6×4
Výška podvozku
Normální, vysoká
6×6
Výška podvozku
Vysoká
4×2
Výška podvozku
Snížená, normální, vysoká
4×4
Výška podvozku
Vysoká
6×2
Výška podvozku
Nízká, normální
6×2/2
Výška podvozku
Normální
6×2 tlačená
6×2/4
Výška podvozku
Normální
6×2 dvě řiditelné
6×2*4
Výška podvozku
Nízká, normální
6×4
Výška podvozku
Normální, vysoká
6×6
Výška podvozku
Vysoká
8x2
Výška podvozku
Normální
8×2*6
Výška podvozku
Nízká, normální
8x2 natáčecí zadní náprava
8x2/4
Výška podvozku
Normální
8x2 dvě řiditelné
8×4
Výška podvozku
Normální, vysoká
8×4*4
Výška podvozku
Normální
8×4 natáčecí zadní náprava
10×4*6
Výška podvozku
Normální
10×4 natáčecí zadní náprava
Kontaktujte svého prodejce
V případě jakýchkoli dotazů ohledně našich výrobků, servisů nebo jiných aktivit společnosti Scania nás neváhejte kontaktovat.